Zpět do obchodu

Registrace

Novinky

Návod, jak zahnat nudu s dětmi v autě nebo letadle. Všude, kde se nesmí hýbat

Někdy jsou dlouhé cesty autem s dětmi nekonečné. Upřímně, zabavit předškoláky ve vlaku či kdekoliv jinde, kde si nemůžeme s dětmi hrát na babu nebo na schovku, je náročné. S manželem jsme si vyhrnuli rukávy a tentokrát jsme pro vás připravili speciální rozšíření úkolů – do auta, vlaku, letadla, restaurací a čekáren. Podívejte se, jak jsme použili AI a co vůbec můžete od těchto úkolů očekávat.

K rozšíření aktivit do auta nás nakopla naše cesta do Chorvatska. S dětmi jsme nechtěli cestovat v noci, protože bychom byli druhý den K.O. Naší 12hodinovou cestu jsme rozdělili do bloků se zastávkou a přenocováním ve Slovinsku. A tak naše mozkové závity pracovaly na tisíc otáček, jak zvládnout dlouhou cestu autem? Když se energie a nálada dětí mění jako aprílové počasí, kolony jsou nepředvídatelné...

 


O čem je rozšíření?

Do rukou se vám dostává 60 kartiček se 160 úkoly, které jsou kompatibilní se základní hrou. (Při čtení pohádek dítě pomáhá hlavní postavě tím, že plní úkoly.) A pokud nemůžete v autě moc dlouho číst, můžete tyto úkoly plnit s malými parťáky samostatně.

Na deseti kartách najdete obrázkové úkoly, tedy hledej pět rozdílů, bludiště, testování zraku, ale i poznávačka postaviček z pohádek Malého Raráška. Na dalších padesáti kartičkách najdete vždy tři úkoly. Většinou je první směrován na nejmladší hráče. Ti starší mohou vyprávět, učit se jazykolamy, odpovídat na jednoduché hádanky nebo trénovat písmena či číslice. Ale také s úkoly můžete trénovat logické myšlení a děti se budou i zamýšlet nad následky svého chování. Většinou se jedná o slovní hry pro děti, ale také si vyzkoušíte třeba tvoření abecedy pomocí prstů či jiné kreativity pomocí prstů a rukou.

Věříme, že tyto karty vám vytrhnou trn z paty, když budete přemýšlet, jak zabavit děti při cestě autem, ve vlaku, autobuse, v letadle či restauraci. Jedná se o ideální hru na výlet.

 

AI jako nakopávač, který neumí vtipy a hádanky

Pro naše rozšíření hry Malý Rarášek jsme měli hned několik zdrojů, kde čerpat. Pročetli jsme se hromadou logopedických knih a příruček, konzultovali nejasnosti s logopedkou pracující v mateřské školce. Ověřovali jsme dostupná doporučení, co by měli předškoláci zvládnout, než nastoupí do školy. Protože rádi svými hrami rarášky rozvíjíme. Cenným zdrojem pro nás byly ovšem naše vlastní děti, které nás lektorovaly v autě na dovolené 😊 a my měli prostor na vymýšlení různorodých povídacích her.

I přes použití těchto zdrojů, jsme asi u 100 otázky narazili, že už víc úkolů nejde vymyslet. Narazili jsme na naše kreativní limity. V tomto momentě jsme sáhli po AI (placené verzi umělé inteligence), která teda má také své hranice. Ale její úkoly nám otevíraly další možnosti. Zavedla nás na nápady, na které bychom sami normálně nepřišli.

AI se i v placené verzi opakovala a otázky byly nelogické, většina z nich nešla použít, ale fungovaly jako skvělý zdroj inspirace. Museli jsme přebírat, nad jejími vtipy jsme kroutili hlavou. Je patrné, že většina zdrojů není z Česka, a tak kulturní otisk s překladem rozmělnil hlavolamy a hádanky, ale už je nedokázal znovu poskládat.

10 rad na (dětské) rýmičky, aneb co radí moudří doktoři a báby kořenářky

Nudle u nosu a z ní různé variace kašlů. To je pohroma pro všechny školkou povinné, taky si to s Lumpicí řádně užíváme, a tak nám doma vyrostl malý arzenál léčiv a pololéčiv, který by mohl pomoct i vám.

Bohužel podle příbalového letáku nemůžete kapky do nosu stříkat déle než 7 dní. A ani není vhodné je nasazovat každý měsíc… Pokud dětem rýma zůstává v dutinách hrozí jim záněty středního ucha. Proto je lepší jim trochu pomoct.

Naše Lumpice má nižší imunitu nosní sliznice, a tak chytá všechny rýmy světa. A tak jsme si prošli několika ordinacemi, včetně alergologie a ORL. Máme tedy plné kapsy zkušeností…a rad od nejrůznějších lékařů. Rýmu tedy úplně nepodceňujte a když se nechce pustit, vrací se nebo je velmi intenzivní, bolí uši či vyskakují horečky, vždy konzultujte stav s doktorem/doktorkou.

Čím se vybavit, když na vás udeří rýma?

1. Mořská voda
Čištění nosu je základ. Někteří jej doporučují i jako prevenci. Vyzvednete dítě ze školky a rovnou propláchnete nosík a vše vysmrkáte 😊 U nás mají děti už docela citlivé sliznice, a tak dáváme přednost hodně jemným rozprašovačům jako je například sprej dětská Vincentka.

2. Studený odchov
Děti s rýmou i ty náchylnější by se měly otužovat. Náš pan doktor radí spát v pokoji při 18°C. To je ještě naše slabá stránka, klimatizaci nemáme a v paneláku je pořád dost teplo. Pokud v zimě topíte, pomáhá mokrý ručník na topení, aby nebyl vzduch moc suchý a rýmákům se lépe dýchalo.

3. Eukalyptový olej
Jakmile u nás někdo posmrkává víc, kapu pár kapek eukalyptového oleje na žínku, která provoní celý pokoj. Stačí ji položit na parapet. Má antiseptické účinky, tím dezinfikuje prostor, a navíc uvolňuje dýchací cesty. Můžete jej také kapat do aromalampy a kombinovat s grepovým olejem, který má také antimikrobiální účinky.

4. Hlavu výš
Fyzioterapeuti asi zapláčou, ale pokud se rýmuje, musí hlavička ležet výš. Na větším polštáři nebo zvednuté matraci. Lépe tak „odtéká“ z těla ven.

5. Pitný režim
Lumpici a Raráškovi nasazuji vždy více tekutin, aby více tělo zavodnili a rýma mohla lépe odtékat. Lepší teplé čaje, které jsou pomocníkem pro rozpouštění hlenů v krku i nose.

6. Léky na alergii
Aby se dětem v noci snížila produkce rýmy, doporučují lékaři podávat na noc léky na alergii. V případě předškolních dětí se jedná o volně prodejný Fenistil nebo Zyrtec v kapičkách. Množství se určuje podle váhy dítěte.

7. Med a rýmovník
Nebojte se sáhnout po přírodních pomocnících. Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je pokojová a nenáročná rostlina. Nepotřebuje moc zalévat a nesnáší ostré sluneční světlo. Dětem trhám lístky, aby si s nimi hrály a trhaly je, tím se uvolňují silice podobné eukalyptu s podobnými účinky. Navíc si z něj můžete připravit mast, sirup nebo čaj.
O medu by se daly psát knihy. Je antibakteriální, ničí takové bakterie jako je salmonela. Pomáhá proti nočnímu kašli a zlepšuje spánek, protože pomáhá tvořit hlen a usnadňuje vykašlávání. Obsahuje bohatou škálu vitamínů a minerálů. Především jde o vitaminy A, C, B1, B6, B12, D, E a K. A minerály jako jsou draslík, vápník, fosfor, hořčík, křemík, mangan, měď, sodík a železo.
Pozor, med není vhodný pro děti do jednoho roku, protože obsahuje látky, které nedokáže jejich zažívací trakt zpracovat.

8. Bylinné čaje
Léčbu můžete podpořit i bylinkami, které snadno natrháte ve volné přírodě anebo koupíte v lékárně. Na podrážděné a suché sliznice pomáhá čaj z lípy, slézu maurského, mateřídoušky, ale i z divizny (ten musíte přecedit přes plátýnko, aby v něm nezůstaly jemné dráždivé chloupky). Na zanícené krky pomáhá měsíček a heřmánek. Pro větší dezinfekci krku větších dětí pomáhat kloktat šalvěj. S bylinkami opatrně, neměly by se pít dlouhodobě. Ani heřmánek se nedoporučuje pít každodenně, jen při obtížích.

9. Bylinkové masti
Snadno si je vytvoříte sami, ale dostupné jsou i v lékárně. U nás je nejpoužívanější tymiánová mast. Ráno a večer ji mažu rýmákům pod krk na hrudníček. Lehce prohřeje průdušky, ale uvolňuje i průchodnost nosních sliznic. Pro menší děti seženete i jemnější variantu s nižším obsahem tymiánu.

10. Homeopatika
Manžel je neuznává. Ale já je beru jako podpůrnou léčbu, a myslím, že mi v řadě případů pomáhají. A když už nevím, co Lumpici stříknout do nosu – když už ji bolí samotné smrkání, obyčejné kapky do nosu do ní skoro nelze dostat, ráda sáhnu po Euphorbium compositum, které lze používat na alergickou i klasickou rýmu.


Rada na závěr?
Vitamíny, vitamíny a laktobacily. Ideálně v přírodní formě. A nezapomínejte chodit ven, i když prší, padaj trakaře….protože není špatné počasí, ale jen špatně oblečení lidé! Dejte si do batohu naši hru Malý Rarášek, kterou můžete hrát doma i na výletech!

2 položek celkem
Zpět do obchodu