Zpět do obchodu

Registrace

10 rad na (dětské) rýmičky, aneb co radí moudří doktoři a báby kořenářky

Nudle u nosu a z ní různé variace kašlů. To je pohroma pro všechny školkou povinné, taky si to s Lumpicí řádně užíváme, a tak nám doma vyrostl malý arzenál léčiv a pololéčiv, který by mohl pomoct i vám.

Bohužel podle příbalového letáku nemůžete kapky do nosu stříkat déle než 7 dní. A ani není vhodné je nasazovat každý měsíc… Pokud dětem rýma zůstává v dutinách hrozí jim záněty středního ucha. Proto je lepší jim trochu pomoct.

Naše Lumpice má nižší imunitu nosní sliznice, a tak chytá všechny rýmy světa. A tak jsme si prošli několika ordinacemi, včetně alergologie a ORL. Máme tedy plné kapsy zkušeností…a rad od nejrůznějších lékařů. Rýmu tedy úplně nepodceňujte a když se nechce pustit, vrací se nebo je velmi intenzivní, bolí uši či vyskakují horečky, vždy konzultujte stav s doktorem/doktorkou.

Čím se vybavit, když na vás udeří rýma?

1. Mořská voda
Čištění nosu je základ. Někteří jej doporučují i jako prevenci. Vyzvednete dítě ze školky a rovnou propláchnete nosík a vše vysmrkáte 😊 U nás mají děti už docela citlivé sliznice, a tak dáváme přednost hodně jemným rozprašovačům jako je například sprej dětská Vincentka.

2. Studený odchov
Děti s rýmou i ty náchylnější by se měly otužovat. Náš pan doktor radí spát v pokoji při 18°C. To je ještě naše slabá stránka, klimatizaci nemáme a v paneláku je pořád dost teplo. Pokud v zimě topíte, pomáhá mokrý ručník na topení, aby nebyl vzduch moc suchý a rýmákům se lépe dýchalo.

3. Eukalyptový olej
Jakmile u nás někdo posmrkává víc, kapu pár kapek eukalyptového oleje na žínku, která provoní celý pokoj. Stačí ji položit na parapet. Má antiseptické účinky, tím dezinfikuje prostor, a navíc uvolňuje dýchací cesty. Můžete jej také kapat do aromalampy a kombinovat s grepovým olejem, který má také antimikrobiální účinky.

4. Hlavu výš
Fyzioterapeuti asi zapláčou, ale pokud se rýmuje, musí hlavička ležet výš. Na větším polštáři nebo zvednuté matraci. Lépe tak „odtéká“ z těla ven.

5. Pitný režim
Lumpici a Raráškovi nasazuji vždy více tekutin, aby více tělo zavodnili a rýma mohla lépe odtékat. Lepší teplé čaje, které jsou pomocníkem pro rozpouštění hlenů v krku i nose.

6. Léky na alergii
Aby se dětem v noci snížila produkce rýmy, doporučují lékaři podávat na noc léky na alergii. V případě předškolních dětí se jedná o volně prodejný Fenistil nebo Zyrtec v kapičkách. Množství se určuje podle váhy dítěte.

7. Med a rýmovník
Nebojte se sáhnout po přírodních pomocnících. Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je pokojová a nenáročná rostlina. Nepotřebuje moc zalévat a nesnáší ostré sluneční světlo. Dětem trhám lístky, aby si s nimi hrály a trhaly je, tím se uvolňují silice podobné eukalyptu s podobnými účinky. Navíc si z něj můžete připravit mast, sirup nebo čaj.
O medu by se daly psát knihy. Je antibakteriální, ničí takové bakterie jako je salmonela. Pomáhá proti nočnímu kašli a zlepšuje spánek, protože pomáhá tvořit hlen a usnadňuje vykašlávání. Obsahuje bohatou škálu vitamínů a minerálů. Především jde o vitaminy A, C, B1, B6, B12, D, E a K. A minerály jako jsou draslík, vápník, fosfor, hořčík, křemík, mangan, měď, sodík a železo.
Pozor, med není vhodný pro děti do jednoho roku, protože obsahuje látky, které nedokáže jejich zažívací trakt zpracovat.

8. Bylinné čaje
Léčbu můžete podpořit i bylinkami, které snadno natrháte ve volné přírodě anebo koupíte v lékárně. Na podrážděné a suché sliznice pomáhá čaj z lípy, slézu maurského, mateřídoušky, ale i z divizny (ten musíte přecedit přes plátýnko, aby v něm nezůstaly jemné dráždivé chloupky). Na zanícené krky pomáhá měsíček a heřmánek. Pro větší dezinfekci krku větších dětí pomáhat kloktat šalvěj. S bylinkami opatrně, neměly by se pít dlouhodobě. Ani heřmánek se nedoporučuje pít každodenně, jen při obtížích.

9. Bylinkové masti
Snadno si je vytvoříte sami, ale dostupné jsou i v lékárně. U nás je nejpoužívanější tymiánová mast. Ráno a večer ji mažu rýmákům pod krk na hrudníček. Lehce prohřeje průdušky, ale uvolňuje i průchodnost nosních sliznic. Pro menší děti seženete i jemnější variantu s nižším obsahem tymiánu.

10. Homeopatika
Manžel je neuznává. Ale já je beru jako podpůrnou léčbu, a myslím, že mi v řadě případů pomáhají. A když už nevím, co Lumpici stříknout do nosu – když už ji bolí samotné smrkání, obyčejné kapky do nosu do ní skoro nelze dostat, ráda sáhnu po Euphorbium compositum, které lze používat na alergickou i klasickou rýmu.


Rada na závěr?
Vitamíny, vitamíny a laktobacily. Ideálně v přírodní formě. A nezapomínejte chodit ven, i když prší, padaj trakaře….protože není špatné počasí, ale jen špatně oblečení lidé! Dejte si do batohu naši hru Malý Rarášek, kterou můžete hrát doma i na výletech!

Zpět do obchodu