Zpět do obchodu

Registrace

Návod, jak zahnat nudu s dětmi v autě nebo letadle. Všude, kde se nesmí hýbat

Někdy jsou dlouhé cesty autem s dětmi nekonečné. Upřímně, zabavit předškoláky ve vlaku či kdekoliv jinde, kde si nemůžeme s dětmi hrát na babu nebo na schovku, je náročné. S manželem jsme si vyhrnuli rukávy a tentokrát jsme pro vás připravili speciální rozšíření úkolů – do auta, vlaku, letadla, restaurací a čekáren. Podívejte se, jak jsme použili AI a co vůbec můžete od těchto úkolů očekávat.

K rozšíření aktivit do auta nás nakopla naše cesta do Chorvatska. S dětmi jsme nechtěli cestovat v noci, protože bychom byli druhý den K.O. Naší 12hodinovou cestu jsme rozdělili do bloků se zastávkou a přenocováním ve Slovinsku. A tak naše mozkové závity pracovaly na tisíc otáček, jak zvládnout dlouhou cestu autem? Když se energie a nálada dětí mění jako aprílové počasí, kolony jsou nepředvídatelné...

 


O čem je rozšíření?

Do rukou se vám dostává 60 kartiček se 160 úkoly, které jsou kompatibilní se základní hrou. (Při čtení pohádek dítě pomáhá hlavní postavě tím, že plní úkoly.) A pokud nemůžete v autě moc dlouho číst, můžete tyto úkoly plnit s malými parťáky samostatně.

Na deseti kartách najdete obrázkové úkoly, tedy hledej pět rozdílů, bludiště, testování zraku, ale i poznávačka postaviček z pohádek Malého Raráška. Na dalších padesáti kartičkách najdete vždy tři úkoly. Většinou je první směrován na nejmladší hráče. Ti starší mohou vyprávět, učit se jazykolamy, odpovídat na jednoduché hádanky nebo trénovat písmena či číslice. Ale také s úkoly můžete trénovat logické myšlení a děti se budou i zamýšlet nad následky svého chování. Většinou se jedná o slovní hry pro děti, ale také si vyzkoušíte třeba tvoření abecedy pomocí prstů či jiné kreativity pomocí prstů a rukou.

Věříme, že tyto karty vám vytrhnou trn z paty, když budete přemýšlet, jak zabavit děti při cestě autem, ve vlaku, autobuse, v letadle či restauraci. Jedná se o ideální hru na výlet.

 

AI jako nakopávač, který neumí vtipy a hádanky

Pro naše rozšíření hry Malý Rarášek jsme měli hned několik zdrojů, kde čerpat. Pročetli jsme se hromadou logopedických knih a příruček, konzultovali nejasnosti s logopedkou pracující v mateřské školce. Ověřovali jsme dostupná doporučení, co by měli předškoláci zvládnout, než nastoupí do školy. Protože rádi svými hrami rarášky rozvíjíme. Cenným zdrojem pro nás byly ovšem naše vlastní děti, které nás lektorovaly v autě na dovolené 😊 a my měli prostor na vymýšlení různorodých povídacích her.

I přes použití těchto zdrojů, jsme asi u 100 otázky narazili, že už víc úkolů nejde vymyslet. Narazili jsme na naše kreativní limity. V tomto momentě jsme sáhli po AI (placené verzi umělé inteligence), která teda má také své hranice. Ale její úkoly nám otevíraly další možnosti. Zavedla nás na nápady, na které bychom sami normálně nepřišli.

AI se i v placené verzi opakovala a otázky byly nelogické, většina z nich nešla použít, ale fungovaly jako skvělý zdroj inspirace. Museli jsme přebírat, nad jejími vtipy jsme kroutili hlavou. Je patrné, že většina zdrojů není z Česka, a tak kulturní otisk s překladem rozmělnil hlavolamy a hádanky, ale už je nedokázal znovu poskládat.

Zpět do obchodu